Brīdī, kad tu strauji un spēcīgi uzsit ar roku pa ūdeni, tas šķiet ciets. No sākuma tas varētu šķist nedaudz dīvaini, tomēr tam ir izskaidrojums.

Nevar saspiest

Vielas var būt šķidras, cietas un gāzveida. Visvieglāk ir saspiest gāzveida un lielu daļu cieto vielu, bet šķidrumus saspiest ir ļoti grūti. Tātad arī ūdens ir teju nesaspiežams. Ja tu noslēgtā traukā mēģinātu saspiest gaisu, tad tev tas itin labi izdotos. Tomēr ar ūdeni ir citādi – brīdī, kad tu spiedīsi lēnām, ūdens izslīdēs cauri pirkstiem, taču, ja ar roku sitīsi spēcīgi, ūdens būs ciets gluži kā siena un to saspiest nekādi nespēsi.

Fizika nāk talkā

Protams, nevajadzētu aizmirst arī Ņūtona likumus. Šajā gadījumā novērojams trešais Ņūtona likums – ja viens ķermenis darbojas uz otru ķermeni ar noteiktu spēku, tad otrs ķermenis uz pirmo ķermeni darbojas ar tikpat lielu pretspēku. Tas nozīmē, ka tu pa ūdens virsmu sit ar noteiktu spēku. Brīdī, kad tava plauksta pieskaras ūdenim, ūdens pret tavu plaukstu rada tieši tādu pašu pretspēku. Tieši ņemot vērā šādas fizikālās īpašības, ūdens šķiet ciets, kad tam uzsit ar roku.