Cilvēka ķermenis ir apbrīnojams – šaubu nav! Taču, lai arī cik cītīgi tu būtu mācījies bioloģijas stundās, šie fakti tevi noteikti pārsteigs!

1. No rīta tu esi garāks nekā vakarā
Nē, tu pa nakti pēkšņi neizaudz 🙂 Izrādās, pie dīvainās parādības vainojams mugurkauls. Tas veidots no skriemeļiem, starp kuriem ir diski. Dienas laikā spiediena un šķidruma zuduma ietekmē tie it kā saplok, liekot tev pavisam nedaudz sarukt. Taču, atpūšoties naktī, tie atkal atgūst formu. Veic eksperimentu un nomēri visu ģimeni gan no rīta, gan vakarā!

2. Tavas mēles nospiedums ir unikāls
Gluži tāpat kā katram cilvēkam ir atšķirīgs pirksta nospiedums, arī divus vienādus mēles nospiedumus neatrast!

3. Augot samazinās kaulu skaits
Kad mazulis piedzimst, viņa ķermenī ir ap 300 kaulu, taču pieauguša cilvēka ķermenī – vien nedaudz vairāk kā 200 kaulu. Kur tie paliek? Augot vairāki no tiem saaug kopā, veidojot vienu kaulu.

4. Netīri mati palīdz dabai
Lai gan tīrība ir laba lieta un mazgāties vajag regulāri, ASV zinātnieki paziņojuši, ka netīri mati var palīdzēt atmosfērai. Kad tie ir netīri, to saknes un galvas ādu klāj eļļas, kas spēj absorbēt jeb uzņemt sevī nelielu daļu gaisa piesārņojuma.

5. Šķavas ceļo 6 metrus
Tev šķiet, ka esi drošībā, ja autobusa otrā galā kāds nošķaudās, nepieliekot mutei priekšā roku? Nebūt ne! Pētnieki atklājuši, ka šķavas (jeb deguna saturs, ko tās “laiž brīvībā”) spēj izplatīties līdz pat 6 metriem tālu.

6. Tava tievā zarna ir četrreiz garāka par tevi
Vai spēj iedomāties, ka tavā vēderā ietilpst tievā zarna, kas parasti ir 5 līdz 7 metrus gara? Tas nozīmē, ka tā pārsniedz tavu augumu teju četrkārtīgi! Turklāt tā tavā vēderā ierūmējas kopā ar citiem orgāniem!

7. Poza ietekmē atmiņas
Var šķist neticami, bet poza, kurā tu sēdi, ietekmē veidu, kā tu atceries pagātni. Pētnieki atklājuši, ka, sēžot ar noliektu galvu, prātā nāks negatīvas, nepatīkamas atmiņas. Taču, lai atcerētos pozitīvo, atliek vien nedaudz atliekties un galvu pacelt augstāk.

8. Ātrākais muskulis
Pats zibenīgākais muskulis tavā ķermenī ir tas, kurš ļauj tev mirkšķināt acis. Vari pamirkšķināt pat piecas reizes sekundē!

9. Oža: deguna superspēja
Vai esi ievērojis, ka iesnu laikā ēdiena garša ir mazāk jūtama? Tas tādēļ, ka oža ir cieši saistīta ar garšu. Turklāt šī maņa ir ļoti izkopta – cilvēks spēj saost un atminēties pat 50 000 dažādu smaržu.

10. Zobu pasta māna garšu
Vai esi kādreiz iedzēris apelsīnu sulu uzreiz pēc zobu mazgāšanas? Tā vairs nav tik garda, vai ne? Tas tādēļ, ka divas no zobu pastā esošajām vielām iedarbojas uz mēles garšas kārpiņām, kas sajūt saldu, tās uz brīdi padarot teju nejūtīgas.