Prot maskēties, stūrē ar asti un sver vien nieka 300 gramus. Iepazīsti vāveri un tās superspējas!

Pacel skatu augšup uz koku galotnēm. Vai redzi, kā sakustas zari? Ļoti iespējams, ka pa tiem raitā skrējienā pārvietojas mazs, bet ņiprs zvēriņš ar skaistu un kuplu asti. Vai zini, kas tas ir? Jā, tā ir vāvere!

Maskēšanās meistare
Parasti mazo kuplasti nav iespējams tik viegli saskatīt, jo vāveres rūsgani brūnais kažoks saskan ar koku stumbru krāsu. Tas palīdz maskēties no ienaidniekiem, piemēram, caunām un vanagiem. Tomēr kažoka krāsa nav vienīgais veids, kā vāveres pielāgojušās dzīvei kokos. To ķepām ir gari un ieliekti nagi, kas palīdz cieši satvert koka mizu, veikli pārvietoties un paņemt barību.

Ēdienkarte
Vai kādreiz, pastaigājoties mežā vai parkā, uz zemes esi atradis egļu čiekurus, no kuriem palikušas pāri vien serdītes? Apgrauztie čiekuri liecina, ka tajā vietā vāvere ir ieturējusi maltīti. Tomēr tie nav vienīgā vāveru ēdienkartes sastāvdaļa. Šie dzīvnieki uz kārā zoba labprāt liek arī riekstus, zīles un dažādas ogas.

Sirdī arhitekte
Pasakās tiek stāstīts, ka vāveres dzīvo koku dobumos, tomēr tā nav vienīgā vāveru mājvieta. Kuplastes ir ne vien maskēšanās meistares, bet arī labas arhitektes un būvnieces, no koku zariem veidojot midzeņus, kas pēc formas atgādina bumbas. To iekšpuse ir izklāta ar sausām sūnām, apses mizu gabaliņiem, dzīvnieku spalvām un citiem materiāliem. Šādā interesantā mājvietā vāvere laiž pasaulē un aprūpē mazuļus, kā arī pavada gada silto periodu.
Nereti var novērot, ka vāveres ir apmetušās arī putnu būrīšos, ko tāpat kā citus midzeņus izklāj ar mīkstiem dabas materiāliem. Savukārt ziemā šie dzīvnieki labprātāk uzturas koku dobumos, kas pilni ar pārtikas krājumiem.

Rūpīgi gatavojas ziemai
Vairāki dzīvnieki, piemēram, lāči, āpši un eži, gada aukstākajos mēnešos dodas ziemas guļā. Lai arī vāveres kļūst mazāk aktīvas, tomēr ziemas guļā nedodas. Tās rudenī ievāc un noglabā krājumus ziemai, lai tad, kad zemi klāj bieza sniega sega, tām būtu ko ēst un tās varētu izdzīvot.

Aste stūres vietā
Kas tev nāk prātā, kad iedomājies vāveri? Protams, tā ir kuplā un garā aste. Aste ir teju tikpat gara, kā viss dzīvnieka augums – aptuveni 20 centimetru. Lai gan varētu šķist, ka vāverei aste domāta skaistumam, tomēr tā nav. Tā kalpo kā sava veida stūre. Brīžos, kad vāvere lec no zara uz zaru, tai ir jābūt uzmanīgai, lai pareizi piezemētos un nenokristu. Vāvere lēciena laikā kustina asti tā, lai nonāktu plānotajā vietā un saglabātu līdzsvaru.

Vai nav pārsteidzoši?


FOTO: GETTYIMAGES.COM