Ja netīšām iemalkosi mazliet tīra jūras ūdens, nekas slikts nenotiks. Tomēr jūras ūdeni ikdienā dzert nevar, jo sāls daudzums tajā ir krietni lielāks, nekā cilvēkam nepieciešams. Bet lieko sāli no organisma izvadīt ir sarežģīti.

Bez sāls nevar

Lai organisms darbotos, tam nepieciešams daudz vielu, arī sāls. Katru dienu mēs to uzņemam ar uzturu. Sāls tiek pievienots gan mājās gatavotam ēdienam, gan bieži atrodams veikalā pirktajos produktos. Cik daudz sāls dienā nepieciešams uzņemt, atkarīgs gan no cilvēka svara, gan no fiziskajām aktivitātēm.

Sāļums atšķiras

Ūdens sāļums dažādās okeāna vietās un dziļumos atšķiras. Vidēji vienā litrā okeāna ūdens ir 35 g. Ja tādu pašu daudzumu tu pievienotu savā zupas katlā, diez vai tā tev vairs šķistu garšīga. Daudzviet pasaulē ir sastopami arī sālsezeri, kuru ūdens ir vēl sāļāks nekā okeānā. Viens no sāļākajiem — Nāves jūra.

Par daudz sāls

Cilvēka nieres rada urīnu, lai no organisma izvadītu nevajadzīgās vielas, arī lieko sāli. Tā kā urīns satur daudz mazāk sāls nekā jūras ūdens, vienā mazmājiņas apmeklējuma reizē nespēsi izvadīt tikpat daudz sāls, cik izdzēri. Tas nozīmē, ka organismam jāpatērē vairāk ūdens, nekā sākotnēji izdzerts, lai jūras sāli izvadītu pilnībā. Sāļais jūras ūdens tiek “atšķaidīts” ar rezervēm no organisma. Tāpēc, dzerot jūras ūdeni, cilvēkam slāpst vairāk nekā pirms tam, jo beigās ķermenī ir vēl mazāk ūdens. Dzerot tikai jūras ūdeni, notiks ķermeņa atūdeņošanās, kas var izraisīt nāvi.

Sālsūdens pārvērtības

Par spīti tam, ka sāļais jūras ūdens nav dzerams uzreiz, sāli no tā iespējams atdalīt, iegūstot saldūdeni. Atsāļošanu izmanto arvien vairāk, jo daudzviet trūkst parastā dzeramā ūdens. Tas gan ir dārgi, un daudzas valstis to nevar atļauties. Pasaulē ir vairāk nekā 17 000 sālsūdens pārstrādes staciju, kas saražo vairāk nekā 60 miljonus kubikmetru saldūdens dienā!

FAKTS!

Baltijas jūrā uz 1 l ūdens vidēji ir tikai 10 g sāls. Tā ir viena no mazāk sāļajām jūrām pasaulē.

Nāves jūrā ūdens ir tik sāļš, ka cilvēks negrimst. Uz 1 kg ūdens ir aptuveni 300 g sāls!

FOTO: GETTYIMAGES.COM