Patiesībā mieža grauds ir strutaina pumpa acu plakstiņu apvidū jeb iekaisums dziedzeros. Strutas acu plakstiņos izraisa baktērijas, ko sauc par stafilokokiem, taču ne vienmēr.

Ieberž ar rokām
Mieža grauds sākas ar niezošu sajūtu uz acs plakstiņa. Taču vēlāk plakstiņš kļūst apsārtis un ap to jūtams siltums. Turpmākajās dienās izveidojas strutu bumbulītis, kas vēlāk pārplīst, un no tā strutas iznāk ārā. Ja infekcija neaiziet uz citām acs daļām, tad plakstiņš sadzīst un mieža grauds ir pārvarēts. Taču kā gan acī iekļūst baktērijas? Acis nemitīgi cenšas sevi attīrīt no baktērijām – ar asarām un mirkšķināšanu, kas tās aizskalo. Taču reizēm gadās, ka baktērijas ātri savairojas un izraisa infekciju. Tās acīs parasti nonāk no rokām, uz kurām ir neskaitāmi daudz mikroorganismu, tostarp stafilokoki. Berzējot acis, tajās nonāk daļa šo baktēriju, kas var izraisīt infekcijas. Ja organisma aizsargspējas ir spēcīgas, mieža grauds “neizaugs”. Tomēr ziemā un pavasarī, kad imunitāte ir samazinājusies, var parādīties arī mieža grauds.

Kā ārstēt?
Mieža grauds “dzīvo” dažas dienas vai nedēļu. Tomēr reizēm nepatīkamais viesis tik ātri prom neiet. Tad jādodas pie acu vai ģimenes ārsta un jāsāk ārstēties ar recepšu zālēm. Mieža graudu ir svarīgi izārstēt, jo pēc tam var rasties smagāka infekcija – krusas grauds. Mājās mieža graudu var ārstēt ar aptiekās nopērkamiem pilieniem. Vēl ārstēšanā var izmantot tautas metodes, piemēram, kumelīšu vai kliņģerīšu tējas kompreses. Ņem vērā, ka iekaisumus un infekcijas nekādā gadījumā nedrīkst sildīt. Silta vide patīk baktērijām, un nejaukā pumpa dzīs ilgāk. Lai izvairītos no mieža grauda, neaizmirsti mazgāt rokas un neberzē acis.