Kamēr mums, cilvēkiem, nākas gadiem mācīties, lai apgūtu māju plānošanas un būvēšanas mākslu, daži dzīvnieki jau piedzimst par meistariem. Ieskaties, kādas varenas mājas tie būvē!

Termīti būvē pilis

Termīti ir kukaiņi, kuri lielākoties mājo tropu un subtropu reģionos. Tie pārstrādā mirušo koku un augu daļas, tāpēc ieņem nozīmīgu lomu dabas ekosistēmā. To viszemes būves atgādina kalnus un iespaidīgas būves. Dažas no tām ir ar īpašu māksliniecisku “piesitienu”, bet citas no tām izskatās kā dabīgi akmeņi. Lielākās no virszemes būvēm var sasniegt pat 9 metrus. taču dažādas termītu saimes veido atšķirīgas mājas, tāpēc pēc dizaina var pateikt, kura saime kuram būves veidojusi.

Termītu kalns Namībijā
Termītu “augstceltnes” Austrālijā

Dubļu piku meistars

Argentīnas nacionālais putns – Rufous Hornero savu ligzdu veido no māla un dubļu piciņām. Izturīgie mājokļi putniem ļauj būt drošībā, pasargātiem no nevēlamiem ciemiņiem.

Ja ligzdai ir tik biezas sienas, putns var justies drošībā.
Viss ir tik labi izplānots, ka uz neliela zara turas pat liela māja.

Dižie vijēji

Putnus, kuri izceļas ar spēju izveidot īpaši unikālas un neatkārtojamas ligzdas, sauc par audējiem. Īpaši daudz tādu ir tropiskās zemēs. Savus elegantos, iegarenos mājokļus tie vij palmās un akāciju kokos vai dažkārt vienkārši piestiprinoties kādai trosei vai vadam. Ligzdas bieži vien sastopamas kolonijās, lai gan vietumis ir arī pa kādai atsevišķai ligzdai. Ligzdas vīšana tēviņiem aizņem vidēji 18 dienas. Ligzdu darināšanā tiek izmantotas garas un šauras lapu strēmeles, raupjas zāles stiebri un šķiedras no palmu zariem.

Mājokļus ierīko netālu vienu no otra.
Garie zāles stiebri un palmu šķiedras kalpo par izciliem izejmateriāliem mājas būvniecībā.

Lapseņu dižās būves

Nenoliedzami, arī lapsenes prot būvēt īstus arhitektūras meistardarbus. Cita lieta, ka mēs par tiem parasti nesajūsmināmies, jo lapsenes nereti grib kļūt pa apakšīrniekiem uz mūsu rēķina.

Lai gan vairākums lapseņu ligzdas nemaz neveido, tās, kas to dara, dara prasmīgi. materiāls, ko izmanto būvniecībā līdzinās papīram. Patiesība lapsene ir sakošļājusi satrupējušu koksni un ar siekalām samitrinājusi to. No sākuma mājoklī tiek izbūvētas šūnas, kurā mātītes iedēj oliņas. Visas vasaras garumā pūžņa izmērs pieaug. Vasaras beigās to izmērs var sasniegt pat pus metru.

Sākumā izveido šūniņas
Top iespaidīga mājvieta.

Bezdelīgu māla bļodiņas

Savu vietu dzīvnieku arhitektu TOP 5 noteikti ir pelnījušas arī bezdelīgas. To mājiņas izskatās kā māla bļodiņas un ļoti bieži putni tās izvēlas veidot ēku iekštelpās, pie ieejas, priekšnamos, pagrabos vai citviet. Cilvēka klātbūtne nav šķērslis. Lai gan pati “mājiņa” būvēta no dubļiem, no iekšpuses tā ir izklāta ar spalviņām, dzīvnieku vilnu un sausu zāli.

Čau, cilvēk! Drīkst, mēs pie jums?
Divas ligzdiņas viena otrai līdzās.
Lūk, kā izskatās ligzdas iekšpusē.

FOTO: GETTYIMAGES.COM, WIKIPEDIA.ORG