Būtu gan labi, ja iesnas vienreiz izslimotu un tās vairs nekad nepiemeklētu, vai ne? Diemžēl mūsu organismam nākas cīnīties ar vairāk nekā 150 dažādiem vīrusiem.

Iesnas ir deguna un deguna blakusdobumu gļotādas iekaisums, ar ko var saslimt jebkurā vecumā. Tā kā galvaskausa kaulu un skrimšļu augšana norit līdz 20 gadu vecumam un deguna blakusdobumu anatomija ir tikpat unikāla kā mūsu pirkstu nospiedumi, pat tik bieži sastopama un šķietami vienkārša saslimšana kā iesnas katram cilvēkam norit atšķirīgi.


Iesnu cēlonis var būt infekcija, kuru visbiežāk izraisa vīrusi. Krietni retāk iekaisumam pievienojas baktērijas vai sēnītes. Tāpat iesnas var radīt, piemēram, medikamentu lietošana, aukstums, mitrums un citi iemesli.

Ārstē apdomīgi

Latvijā ir vairāk nekā 150 iesnu izraisītāju vīrusu veidu, un daudzi no tiem “uzdarbojas” aukstajā gada laikā, tādēļ mēs biežāk slimojam un saķeram iesnas īpaši ziemas mēnešos. Vīrusu daudzveidības dēļ saslimstam ik reizi, kad sastopamies ar kādu no tiem pirmo reizi. Tas, cik grūti vai viegli ies cīņā ar neganto vīrusu, atkarīgs no organisma aizsardzības spējām. Ir gadījumi, kad parastas iesnas, ja tās netiek ārstētas, var pāriet nopietnākā saslimšanā, piemēram, ausu iekaisumā. Ja vēlies pēc iespējas ātrāk tikt vaļā no iesnām, kārtīgi jāizguļas un jādzer siltas zāļu tējas. Turklāt ielāgo — neaizraujies ar deguna pilieniem! Tos ieteicams lietot, ievērojot daktera norādījumus.

Foto: gettyimages.com