Tulpju selekcionēšana ir īpaša māksla, ar to tiek iegūti visneparastākie un krāšņākie ziedi. Šī darba pratēji uzskata, ka nav nekā vienkāršāka par jaunu tulpju šķirņu radīšanu.

Pavisam vienkārši

Teorētiski tas tiešām ir vienkārši. Vecos tulpju ziedus nenolauž un ļauj izaugt sēklu pogaļām jeb ziedu augļiem. Kad pogaļas nodzeltē un sāk atvērties, tad ievāc sēklas. Uzreiz gan tās ārā sēt nedrīkst. Jānogaida līdz vēlam rudenim, tad jāiesēj podiņos un jānoliek istabā uz palodzes.
Pavasarī parādīsies sīki lociņi — tās būs jaunās tulpītes, ko varēsi pārstādīt piemājas dārziņā. Kad divus gadus sīpoliņi auguši, vasarā tos ieteicams izrakt un noglabāt sausā vietā, piemēram, šķūnītī. Augsnē atkal sīpoliņus vari stādīt tikai rudenī. Piektajā vai sestajā gadā jaunās tulpītes sāks ziedēt. Tad atliek vien izvēlēties skaistākās un pavairot ar mazajiem sīpoliņiem, kas izaug pie lielā sīpola.

Bieži lielākā daļa sēklu nedīgst vai mazie stādiņi iet bojā slimību vai sala dēļ. Esi pacietīgs un mēģini vēl!

Tulpju vecāki

Ja tulpju sēklas tiek ievāktas iepriekš aprakstītajā veidā, tad ir zināms tika mātes augs. Tēva augs, no kura iegūti putekšņi un kurus uz mātes aug parasti atnes vējš vai kāds kukainis, šajā gadījumā nav zināms.

Var rīkoties arī gudrāk un “tulpju vecākus” izvēlēties pats. Tādā gadījumā pieredzējis selekcionārs var paredzēt, kādi būs bērni — jaunās tulpītes. Tās būs līdzīgas mātes vai tēva augam, vai kaut kas pa vidu. Lai mākslīgi apputeksnētu augus, ar pirkstiem vai pinceti paņem putekšnīcas no tēv auga un uzsmērē uz mātes auga drīksnas , kas atrodas pašā zieda viducī.

Ilustrētā skaidro:
SELEKCIONĒŠANA: jaunu šķirņu radīšana.
DRĪKSNA: zieda auglenīcas augšējā daļa, kas uztver
ziedputekšņus.