Auč! Neskatījies un ieskrēji viesistabas galda stūrī? Varbūt paklupi un nokriti aizraujoša futbola mača karstumā? Sāpes ātri vien pāriet, taču uz ķermeņa paliek atgādinājums par piedzīvoto — zilums. Tas ir veids, kā organisms tev pasaka, lai pret šo vietu esi uzmanīgāks, tā vēl tikai dzīst.

Maina krāsu dzīstot

Ja priekšmets, pret ko atsities, nav ass, visbiežāk āda netiek pārplēsta. Taču sitiens tomēr saņemts, un trauslie asinsvadi jeb kapilāri zem tās plīst. Asinis, nespējot izkļūt no zemādas slāņa, izplūst turpat zem ādas.

Ja esi veselīgs un sasisto vietu atkārtoti netraumē, zilumam vajadzētu izzust divu vai trīs nedēļu laikā.

Droši vien esi ievērojis, ka asinis ir sarkanas, tieši tādēļ uzreiz pēc saņemtā trieciena sasituma vieta ir sarkana un tikai pēc pāris dienām kļūst zila, jo izplūdušās asinis vairs nesaņem skābekli un hemoglobīns, kas gādā par dzelzs piegādi orgāniem caur asinīm, piešķir zilo krāsu. Pēc sešām dienām sāk izgaist arī hemoglobīns, sasitums kļūst zaļš vai dzeltens, līdz organisms izdziedē pats sevi un sasitums pazūd bez pēdām.

  • LAI NEIZVEIDOTOS ZILUMS, uzreiz pēc sitiena vai trieciena liec pie tā ko aukstu. Aukstums apturēs asiņošanu zem ādas, un būs mazāka iespēja iedzīvoties krāšņā zilumā.
  • VALKĀ AIZSARGUS, un zilumi tavu ķermeni piemeklēs retāk — tie palīdzēs ādai pasargāt trauslos asinsvadus gluži kā vairogs.