Apaļš un lēnīgs? Nebūt ne! Šis dzīvnieks ir interesantāks, nekā sākumā šķiet! Uzzini interesantos minifaktiņus!

Dzīvo karstākajos reģionos

Latvijā šie omulīgie zīdītāji sastopami tikai zoodārzā. Savukārt savvaļā nīlzirgi dzīvo Āfrikas centrālajā daļā. Tur viņi labprāt uzturas lēni plūstošās upēs un ezeros.

Pielāgots ūdenim

Nīlzirga nāsis, acis un ausis atrodas galvas augšpusē. Tāds novietojums ļauj pašam palikt ūdenī, bet, lai ieelpotu vai redzētu, kas notiek ūdens virspusē, viņam virs ūdens nepieciešams izbāzt tikai galvas augšpusi.

Ātrs skrējējs

Par spīti lielajam augumam un svaram, nīlzirgs spēj kustēties samērā veikli. Nepieciešamības gadījumā tas var skriet pat ar ātrumu 30 km stundā. Tāpēc labāk nīlzirgu uz skriešanas sacensībām neizaicināt.

Nīlzirgi dzīvo vidēji 36 gadus.

Elpas aizturēšanas čempions

Zem ūdens nīlzirgs nevar elpot. Tas ieelpo ūdens virspusē un spēj aizturēt elpu pat piecas minūtes. Zem ūdens nīlzirga nāsis aizveras, lai tajās neieplūstu ūdens.

Patīk sabiedrība

Nīlzirgi parasti dzīvo baros. Katrā grupā ir viens vadošais tēviņš, kurš drīkst pāroties ar visām bara mātītēm. Lai iezīmētu savu teritoriju, vadošais tēviņš ar astes vēzieniem izsvaida savas fekālijas iespējami tālāk.

Asins sviedri

Nīlzirgs lielu daļu sava laika pavada ūdenī, lai tā uzturētu mitru ādu. Brīžos, kad dzīvnieks neatrodas ūdenī, ādai ir nepieciešama mitrināšana un aizsardzība no saules kaitīgas iedarbības. Lai to nodrošinātu, nīlzirga āda pārklājas ar īpaša sastāva aizsargvielu, kas ir sarkanā krāsā. No malas vērojot, var šķist, ka nīlzirga sviedri ir asiņaini, tomēr tas ir tikai mīts.

Nespēj peldēt

Lai arī nīlzirga ķermenis ir lieliski piemērojies dzīvei ūdenī, tomēr peldēt nīlzirgs nevar. Zem ūdens tas pārvietojas kājām, atsperoties pret ūdenstilpes dibenu.

Mazuļi

Reizi divos gados nīlzirgu mātīte pasaulē laiž vienu mazuli. Tā svars piedzimšanas brīdī ir aptuveni 45 kg. Tas ir pat desmit reizes vairāk nekā tikko dzimuša cilvēka bērna svars. Mātes vēderā līdz piedzimšanai mazulis pavada astoņus mēnešus. Tas ir par vienu mēnesi mazāk, nekā cilvēka bērns pavada māmiņas puncī.

Miegā zem ūdens

Nīlzirgiem ir izstrādājies īpašs reflekss, kas ļauj tiem gulēt zem ūdens. Nīlzirgs nepamostoties spēj iznirt no ūdens, ieelpot un atkal ienirt, lai gulētu tālāk.

TEKSTS: ANNA BĒRZIŅA, REDAKCIJAS ARHĪVS
FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS