Šinšillas kopšana nav ārkārtīgi sarežģīta, tomēr, lai to turētu mājās, nāksies ņemt vērā vairākus knifiņus. Lasi, kā rūpēties par mazo draugu!

Mīl vēsumu


Šinšillu dzimtene ir Dienvidāfrikas Andu kalni, tāpēc šie pūkaiņi ir raduši pie vēsākas temperatūras. Par to liecina arī šinšillu biezais kažociņš. Tāpēc viens no galvenajiem priekšnoteikumiem turēšanai mājās ir piemērotas temperatūras nodrošināšana.
Šinšillai nepatiks, ja būrīti novietosi tiešos saules staros vai pie radiatora. Tad dzīvnieciņš var pārkarst un nomirt. Šinšillas ir nakts dzīvnieki, un pa dienu tās slinkos, gulēs, bet vakarpusē kļūs aktīvi un lēkās pa būrīti. Lai dzīvnieciņš varētu no sirds iztrakoties, tam vajadzēs palielu būri – tā minimālais izmērs būs ap 60×60 cm. Turklāt šinšillas atzinīgi novērtēs būrīti ar vairākiem stāviem un trepītēm, pa kurām lēkāt un rāpties.
Esi uzmanīgs ar būrīša izvēli – ar restotu pamatni nederēs, jo starp restītēm var iesprūst kājiņas. Izvairies arī no plastmasas priekšmetu
lietošanas, jo šie dzīvnieki grauž VISU, kas atrodas to būrīšos, un plastmasa var būt kaitīga grauzējam. Tā vietā lūko pēc koka izstrādājumiem, ko ievietot būrītī, piemēram, mājiņas, trepītes un stāvu sadalītājus. Ja dzīvnieciņu laid brīvsolī pa māju, rūpīgi seko līdzi tā gaitām, jo šinšilla var sākt grauzt mēbeles un plēst tapetes.

Mazgājas smiltīs

Pamatā šinšillas ēd sienu un tiem īpaši paredzētās granulas. Mājdzīvnieciņu vari palutināt ar tējkaroti pilngraudu auzu, gabaliņu ābola vai zemeni. Atceries, ka tas ir tikai kārums – šinšillu gremošanas sistēma netiek galā ar
lielu daudzumu cukura, un tās var nomirt no pārēšanās. Bet tam ir arī savi plusi – tā kā šinšillas gremošanas sistēma nespēj sagremot cukuru, tās urīns un fekālijas nesmird pat uz pusi tik daudz kā žurku vai jūrascūciņu “tualete”.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš šinšillu mazgāšanās rutīnai. Tās nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt ūdenī. Šinšillas attīra savu kažociņu smiltīs, tāpēc iegādājies apaļu, akvārijam līdzīgu trauciņu un smiltis, kur tās var
nomazgāties. Arī būrīša pakaišiem ir jābūt atbilstošiem šinšillas prasībām – skaidu vietā iegādājies granulas.

Teksts: Anna Bērziņa, redakcijas arhīvs