Vasara nav iedomājama bez kāda pušuma vai sasituma. Bet, ko darīt, lai izspruktu cauri sveikā, bez pamatīga ziluma vai puna? Lasi un noskaidro, kā pareizāk rīkoties!

Kad nokrīti vai “saskrienies” ar galda stūri, rodas sasitums. Tas izraisa asinsvadu bojājumu, un paplašinās asinsvadi. Taču, ja pieliksi sasistajai vietai ko aukstu, asinsvadi sašaurināsies. Tas nozīmē, ka pa tiem vairs neriņķos tik daudz asiņu, arī asins apgādes ātrums palēnināsies, un tas aizkavēs tūskas veidošanos. Sasituma vietā zem ādas izplūst asinis un parasti veidojas zilums. Taču, ja pie tās pielikts aukstums un asinsvadi sašaurinās, arī nepatīkamā piemiņa par sasitumu būs krietni mazāk pamanāma.

Palīdz pret sāpēm

Ja gadījies sasisties, traumētā vieta visbiežāk arī sāp, jo rodas iekaisum process bojāto asinsvadu dēļ. Šajā procesā asinsvadu sieniņu un asiņu šūnas izdala vielas, kas kairina sāpju receptorus jeb uztvērējus. Organisms sāpju signālu nodod tālāk uz sāpju centriem centrālajā nervu sistēmā, un tu sajūti sāpes. Taču, ja sākumā pie sasistās vietas pieliksi aukstumu, mazināsi asins apgādes ātrumu un apjomu, līdz ar to mazināsies iekaisuma procesā izdalīto vielu izplatīšanās pa organismu.

Esi uzmanīgs

Lai neļautu veidoties tūskai un aizkavētu sāpes, aukstuma kompres sasitumam jāuzliek pēc iespējas ātrāk. Kompresi uz traumētās vietas vajadzētu turēt, līdz zūd apsārtums: vieglam sasitumam — 5 līdz 15 minūtes, bet dziļākiem sasitumiem, kad traumēti lielāki asinsvadi, kompresi var turēt ilgāk. Kā kompresi vari izmantot ledu vai saldētu dārzeņu paciņu no ledusskapja. Taču auksto priekšmetu nevajadzētu likt tieši uz ādas, jo tā vari iegūt apsaldējumu! Labāk to ietin dvielītī vai citā drānā. Ja mājas aptieciņā atrodama atvēsinoša ziede, arī to vari uzklāt uz traumētās vietas. Šādu ziežu sastāvā parasti ir mentols, kas kairina ādas aukstuma receptorus, sašaurinot asinsvadus un mazinot iekaisumu, sāpes un tūsku.

Teksts: Ilze Vītola

Foto: arhīva