Lai gan Latvijā atrodami arī sertificēti detektīvi, tie ir cilvēku nolīgti speciālisti, kas cenšas uzzināt kādu informāciju vai, piemēram, atrast pazudušu paziņu. Taču ar noziegumu atklāšanu nodarbojas kriminālpolicijas izmeklētāji. Uzzini, kā viņiem tas izdodas!

Uz karstām pēdām

Kad notiek noziegums un kāds par to ziņo, informācija nonāk atbildīgajā policijas iecirknī un uz notikuma vietu izbrauc operatīvā grupa.
Bieži noziegumus iespējams atklāt uz karstām pēdām. Atbraukušie
policijas darbinieki iztaujā cietušo, lieciniekus, un visa pieejamā informācija par vainīgā pazīmēm tiek paziņota pa rācijām citiem policistiem, kuri apbraukā tuvējo apkaimi. Reizēm ir zināms automašīnas numurs vai marka, tad policisti meklē to. Ja noticis smags vai īpaši smags noziegums, var tikt pieaicināti kino logi – speciālisti, kas strādā ar suņiem. Tad četrkājainais palīgs bieži uzreiz var aizvest pa vainīgā pēdām.
Meklē pēdas Tāpat kā esi redzējis filmās, arī dzīvē noziegumu vietā var pieaicināt ekspertu, kas vāc atstātās pēdas. Eksperts velk rokās cimdus un meklē pirkstu nospiedumus, DNS pēdas, piemēram, matus, asinis vai citus ķermeņa izdalījumus, smaržu pēdas, apavu un mašīnu riepu nospiedumus. Viss tiek fiksēts, un tālāk darbs notiek ekspertīzē, kas visu atrasto pēta. Pirkstu nospiedumu īpašnieku iespējams atrast jau mēneša laikā, taču DNS materiāla izzināšanai nepieciešami 4–6 mēneši. Kad noziedznieks atrasts, darbiņš nebeidzas. Lai to nodotu tiesai un cilvēks tiktu sodīts, ar vienu pirksta nospiedumu vien ir par maz. Tāpēc bieži izmeklētāji vāc vēl citus pierādījumus pirms vainīgā aizturēšanas.

Paturi prātā!

Gādā par savu drošību! Tas ir pats svarīgākais. Nesarunājies ar nepazīstamiem cilvēkiem, nedodies līdzi, neko neņem un neej šaubīgās vietās.

Zvani, ja redzi ko aizdomīgu! Vispirms gan par notiekošo informē vecākus. Ja tie nav blakus, vari zvanīt 112 arī pats.

Filmē un fotografē! Taču tikai tad, ja tas neapdraud tavu drošību. Turklāt pirms tam noteikti piezvani policijai!

Nebaidies pievērst uzmanību! Ja kāds tev cenšas darīt pāri, kliedz un piesaisti apkārtējo uzmanību.

Teksts: Līva Romane

Foto: gettyimages.com