Dinozauri izmira pirms apmēram 65 miljoniem gadu. Tie desmitiem miljonu gadu bija mituši uz sauszemes, jūrā, gaisā un pēkšņi beidza savu eksistenci. Kā tas varēja notikt?

Skaidrs ir viens – tos piemeklēja globāla katastrofa. Bet vai tā bija tikai viena?

Briesmīgs izvirdums nogalina gandrīz visus

Pirms 251 miljona gadu no zemes dzīlēm pacēlās gigantiska lavas straume Pangejas ziemeļaustrumu daļā. – tur šobrīd atrodas Sibīrija. Pangeja tolaik bija superkontinets, kurā apvienoti visi šodien esošie kontinenti. Lavas un pelnu izvirdumi turpinājās vairākus tūkstošus gadu un izraisīja ļoti masveidīgu dzīvnieku izmiršanu. No zemes virsas pazuda vairāk nekā 90% jūras dzīvnieku un 70% sauszemes dzīvnieku, jo tie cieta no skābekļa trūkuma un saindējās ar ogļskābo gāzi, bet skābie lieti izdedzināja augus.

Pārmaiņas uz zemes iznīcina dinozauru sugas

Vēl pirms dinozauru laikmeta beigām au bija izmirušas vairākas šo īpatņu sugas. Piemēram, plātņu dinozauri – stegozauri izmira aptuveni pirms 125 miljoniem gadu, tātad 60 miljonus gadus agrāk nekā citas sugas. Patiesībā daudzas dinozauru sugas izzuda nevis pēkšņi, bet pakāpeniski ilgstošā laika posmā. Zemes garozas kustību rezultātā pārvietojās kontinenti, radot ievērojamas klimata pārmaiņas. Dziļie okeāni izpletās, bet seko jūru apgabali izžuva un pārveidojās par sauszemi ar nabadzīgāku augu valsti. Dzīves apstākļi kļuva aizvien nepiemērotāki. daudzi dinozauri nespēja atrast sev piemērotu barību.

Pieliek punktu eksistencei

Jukatanas pussalā (Meksikas teritorijā) atrastais krāteris liecina, ka šeit nokritis meteorīts. Zinātnieki uzskata, ka tas noticis pirms aptuveni 65 miljoniem gadu. Milzīgā sprādziena rezultātā sadega viss dzīvais šajā apvidū. mežonīgs cunami vilnis izpostīja krastus, iznesot sauszemē jūras dzīvniekus. Par to liecina šo divnieku atliekas kilometriem tālu. Meteorīta rieciena laikā atmosfērā pacēlās putekļi, pelni, kodīgi tvaiki, kas saindēja gaidu un aizsedza sauli, Iestājās “meteorītu ziema” – vairākus gadus bija ļoti auksts un lija skābie lieti. Augi bez gaismas un siltuma iznīka, sāka izmirt arī dzīvnieki.

Foto: gettyimages.com