Kāzu gredzenu vēsture ir ļoti sena, bet, izrādās, agrāk tos valkājušas tikai sievas. Uzzināsim, ko šie gredzeni īsti nozīmē un kādēļ tos nēsā!

Ēģiptiešu tradīcija

Kāzu gredzenu valkāšanu aizsāka senie ēģiptieši pirms tūkstošiem gadu. Pirmie gredzeni tika veidoti no salmiem, niedrēm vai pakulām. Tā kā šādi gredzeni ātri vien tika nonēsāti, tos aizstāja ādas vai kaula darinājumu. Ēģiptieši uzskatīja, ka aplis simbolizē mūžību un gredzens parāda nebeidzamu mīlestību. Tāpat apļa forma atgādināja par saules dievu Ra, ko ēģiptieši pielūdza. Arī tukšumam gredzena vidū bijusi īpaša nozīme – aplis simbolizēja vārtus uz nezināmo, kas pārim kopā jāiepazīst nākotnē.

Piederībai un mīlestībai

Senajā Romā vīri devuši savām līgavām gredzenu, kas parāda līgavas piederību topošajam vīram. Krāšņu zelta gredzenu sievas vilka pirkstā īpašos gadījumos, bet ikdienā mājās nēsāja vienkāršu dzelzs gredzenu. Renesanses laikā Francijā, Anglijā un Vācijā populāri kļuva izjaucami gredzeni. Tos dēvēja par “gimmel” gredzeniem (latīņu valodā “gemellus” nozīmē “dvīnis”). Tie sastāvēja no diviem vai vairākiem gredzeniem, ko varēja savienot vienā. Saderināšanās laikā vienu gredzenu valkāja līgavainis un otru līgava. Kāzu dienā abi gredzeni tika savienoti, un turpmāk to nēsāja sieva. Nereti gredzeniem bija trīs daļas, un trešā daļa glabājās pie precību liecinieka. Īrijā 18. gadsimtā populāri kļuva “claddagh” gredzeni, kur divas plaukstas ieskāvušas sirdi, virs kuras atrodas kronis. Rokas simbolizēja draudzību, sirds – mīlestību, bet kronis – uzticību.

“Dimants ir uz visiem laikiem”

Dimantu saderināšanās gredzeni ASV un vēlāk visā pasaulē kļuva pieprasīti pēc veiksmīgas reklāmas kampaņas, kuras sauklis bija “Dimants ir uz visiem laikiem”. Šis sauklis dimantus padarīja par mūžīgas mīlestības simbolu. Dārgakmens īpaši populārs kļuva 19. gadsimta beigās, kad atklāja lielas dimantu raktuves Āfrikas dienvidos. Drīz vien ASV “DeBeers” kompānija kontrolēja 90% no visiem pasaulē iegūstamajiem dimantiem.

Teksts: Dace Vesterdāla, redakcijas arhīvs

Foto: Gettyimages.com