Varbūt esi pamanījis, ka brīžos, kad mīlulis sveicinās, suņa degungals bieži vien ir vēss un nedaudz mitrs. Noskaidrosim, kāpēc tā!

Tīrībai un vēsumam

Lielai daļai suņu deguns tiešām ir nedaudz mitrs un vēss. Tam varētu būt vairāki iemesli. Mīlulis ar degunu iepazīst pasauli. Suns bieži degunu nolaiza, lai to notīrītu. Ir suņi, kas degunu nemaz tik bieži nelaiza, un viņu degungals ikdienā ir sausāks. Kad ir karsti, cilvēku ķermeni klāj sviedru lāsītes un to atdzesē. Lai atdzesētos, suņi izmanto muti un degunu. Droši vien esi redzējis, ka suņi vasarā izbāž mēli un elso. Tas palīdz iztvaikot sīkām ūdens lāsītēm, tā samazinot ķermeņa temperatūru. Līdzīgi arī degungals var palīdzēt noregulēt ķermeņa temperatūru.

Labākai ožai

Suņu oža ir aptuveni 40 reizes labāka nekā cilvēkiem, bet medību suņiem tā ir vēl labāka. Mitrumu uz deguna veido siekalas, kā arī gļotains šķidrums, kas izdalās no suņa deguna. Mitrais deguns palīdz ožai, jo vieglāk uztver sīkās daļiņas, kas ceļo pa gaisu. Mitrais deguns palīdz noteikt, no kuras puses pūš vējš vai gaisa plūsma, kas satur kādu smaržu.

Sauss degungals – nekas slikts

Valda uzskats, ka suņiem ar sausu degunu kas kaiš. Tomēr arī mīlulis ar pilnīgi sausu degungalu var būt vesels. Sauss deguns var būt pēc miega, it īpaši, ja suns aizmidzis saulē. Tāpat dažu šķirņu suņiem, piemēram, buldogiem un mopšiem, sauss deguns nav nekas neparasts. Protams, ja āda uz degungala ir sasprēgājusi, lobās vai ir klāta krevelēm, noteikti jādodas pie veterinārārsta.

Teksts: Jānis Barbans, redakcijas arhīvs

Foto: gettyimages.com