Kā jau daudzas lietas, vielas un garšas, arī zivju eļļas iegūšana notika nejauši. Interesantākais, ka mūsdienās eļļu iegūst līdzīgi, kā to darīja 18. gadsimtā.

Kā jau daudzas lietas, vielas un garšas, arī zivju eļļas iegūšana notika nejauši. Precīzu ziņu par pirmo tās iegūšanas vietu nav. Skaidrs, ka tas nenotika siltajās zemēs, bet ziemeļvalstīs, kur izdzīvošana bija atkarīga no zvejošanas. Eļļa tika atklāta vietās, kur labi ķērās mencas, piemēram, Norvēģijā.

No zvejnieku būdas līdz aptiekai

Zivis pēc nozvejas tika izķidātas un aknas noliktas atsevišķā traukā. Pēc neilga laika no tām izdalījās bieza, trekna eļļa ar intensīvu zivju aromātu. To zvejnieku ģimenes plaši lietoja mājsaimniecībā — gan ēdienu pagatavošanā, gan eļļas lampās un ziepju vārīšanā. Tāpat tika atklāts, ka eļļu var uzziest arī uz ādas un izmantot gan lopu, gan cilvēku ārstēšanai. Oficiāli pētījumi par zivju eļļas labvēlīgo ietekmi tika veikti 18. gs., kad vācu zinātnieki mencu aknu eļļu izmēģināja, lai ārstētu rahītu , kas rodas no
D vitamīna trūkuma. Panākumi ārstēšanā bija labi, tomēr pagāja divi gadsimti, līdz zivju eļļa guva plašu atzinību ārstu vidū un tika tirgota aptiekās.

Pudelēs un kapsulās

Mūsdienās eļļas iegūšanas sākumposms daudz neatšķiras no gadsimtiem senām metodēm. Mencu aknas ievieto atsevišķā traukā, ļaujot atdalīties eļļai. Pēc tam eļļu attīra un dažādi pārbauda, piemēram, tās tīrību. Pārstrādei izmanto modernākās tehnoloģijas, lai saglabātos viss unikālais, ko zivju eļļa spēj dot veselībai. Zivju eļļa parasti iegādājama želatīna kapsulās, un to rūpnīcās paveic speciālas iekapsulējamās mašīnas.

Teksts: Kristīne Alberte

Foto: Gettyimages.com