Viņi uzcēla milzīgas piramīdas no tonnām smagiem akmens bluķiem. Viņu mūmijas ir izcili saglabājušās līdz pat mūsdienām. Viņi apbrīnojami labi prata ārstēt slimības. Tie ir senie ēģiptieši – viena no noslēpumainākajām civilizācijām pasaules vēsturē.

Laukus iekopj auglīgās Nīlas krastos

shutterstock_190680419Senās Ēģiptes civilizācija sāka veidoties aptuveni pirms 5000 – 6000 gadiem varenās Nīlas upes ielejā. Tā bija plaukstoša valsts, kurā augstākā vara piederēja faraonam, kā te valdnieku dēvēja noteiktu laika periodu. Sākumā ēģiptiešu galvaspilsēta bija Memfisa, bet pēc tam par galveno pilsētu kļuva Tēbas.

Seno valsti no iekarotājiem sargāja tuksneši, taču tādā sausumā vajadzēja mācēt izdzīvot. Tāpēc ēģiptieši cēla pilsētas pie Nīlas. No upes ūdeņiem bija atkarīgs, kad apstrādāt un sēt laukus, kad novākt ražu, un tad varēja svinēt svētkus, jo pārtika bija sagādāta. Nīla dāvāja ne tikai ūdeni augiem, bet arī auglīgu zemi. Kā tas iespējams? Reizi gadā upe pārplūda. Kad ūdens atkal atkāpās upes īstajā gultnē, krastos palika melnas dūņas – un tas bija vislabākais mēslojums laukiem.

Vairāk par jebkuru citu mājdzīvnieku ēģiptieši mīlēja kaķus. Pēc nāves viņi savus mīluļus mumificēja tikpat rūpīgi kā faraonus.

shutterstock_746291698.jpg.


TEKSTS, FOTO: IZDEVNIECĪBA “DIENAS ŽURNĀLI”ARHĪVS