Sēnes var būt ne tikai ēdamas, neēdamas un indīgas, bet arī mikroskopiski sīciņas, gigantiskas un pat tādas, no kurām var pagatavot tinti! Iepazīsti Latvijas interesantās sēnes un dodies sēņot kopā ar vecākiem!

Kas ir sēne?

Sēnes nav nedz augi, nedz dzīvnieki, bet gan atsevišķa organismu valsts. Ikdienā par sēnēm ierasts saukt tās, kurām redzam kātiņu un cepurīti un kuras mežā lasām. Taču patiesībā tās ir tikai maza daļa no sēnes – augļķermenis. Pārējā sēnes daļa jeb sēņotne paslēpusies augsnē ar sīkiem, acij nesaskatāmiem pavedieniem. Lielāko daļu sēņu iespējams saskatīt tikai mikroskopā. Turklāt sēņu veidu ir daudz vairāk, nekā tikai tās, ko mamma var pagatavot gardā ēdienā. Arī pelējums, raugs, puve un pat rūsa.

Milzu apaļpūpēdis

Milzu apaļpūpēdis šogad ne tikai celts gada sēnes godā, bet arī ir lielākais sēņu augļķermenis, kāds atrodams Latvijā. Apaļpūpēdis var izaugt pat aitas ķermeņa lielumā, arī to svars nereti pārsniedz 10 kilogramus. Tas vēlā vasarā un agrā rudenī sastopams pļavās, krūmājos un lapu koku mežos, taču šad tad tāds var izaugt pat pagrabā, ja zeme ir piemērota. Vecākiem pūpēžiem iekšpusē nogatavojas sporas. Apvalkam plīstot, tās izdalās kā brūna putoša masa.

Zilzaļā hlorociborija

Pavisam neparasta sēne iemīļojusi lapu koku koksnes bez mizas jauktajos un lapu koku mežos, kā arī krūmājos. Tā stumbrus iekrāso zilganā krāsā, kas var saglabāties pat visu gadu. Zilzaļā hlorociborija ir pavisam neliela – līdz 1 cm – un vislabprātāk aug mitrā rudenī uz jau trūdošas koksnes. Sēne parasti aug lielos baros – nav retums, ja vienkopus atrodams pat 100 augļķermeņu.

TEKST, FOTO: REDAKCIJA ARHĪVS