Latviešiem ir kāda pavisam īpaša josta, kas ne tikai izrotā un notur apģērbu vietā, bet arī vēsta par tautas kultūru un pat pačukst priekšā, vai valkātāja ir precējusies. Izpēti diženo Lielvārdes jostu!

Cik liela ir tava jostu kolekcija? Viena labāk noder ballītei, cita ikdienai, bet vēl kāda varbūt paredzēta gluži vienkārši jautrībai. Izrādās, arī Lielvārdes josta nav tikai viena vien. Tai ir gadu simtiem sena pagātne, un sastopamas neskaitāmas jostas versijas. Lai gan vairāk izzinātas ir pašas senākās, pētnieki stāsta, ka arī mūsdienās radītās ir svarīgas. Lielvārdes jostā var būt no 5 līdz pat 22 rakstu zīmēm, taču apvienotas tās spēj izstāstīt tūkstošiem dažādu stāstu.

Lielvārdes josta ir vismaz 3 metrus gara un 5–7 centimetrus plata.

Tautastērpa daļa
Katra novada tautastērps ir nedaudz atšķirīgs, taču neatņemama tā daļa ir josta. Arī Lielvārdes josta ir viens no tautastērpa elementiem, taču kādēļ tieši tā kļuvusi tik slavena? Tieši Lielvārde ir vieta, kur tautastērpus mūsu priekšteči ikdienā valkāja visilgāk, tādēļ arī jostai ierādīta goda vieta. Kad jauni puiši brauca lūkoties līgavu, viņiem jau pa gabalu bija skaidrs, vai viņu iecerētā ir brīva. Precētās jostas mezglu sēja pa vidu, bet brīvās – kreisajā pusē. Tāpat tieši Lielvārdes josta priecē ar savu seno rakstu zīmju bagātību.

Vienu zīmi var attēlot vairākos veidos. Piemēram, sauli atveido, kā apli, puķi vai rombiņu.

Teksts, foto: Redakcijas arhīvs