Vai tu kādreiz esi mēģinājis iemest “Mentos” konču kokakolas pudelē? Švirkts un putas iet pa gaisu! Uzzini, kāpēc, tā notiek!

Lai gan grūti noticēt, “Mentos” vulkāns rodasfizikālā, nevis ķīmiskā procesā, jo triks ienlīdz labi izdodas arī ar “Fantu” un “Sprite”.

Fizikāls?

To pierāda fakts, ka, saberžot “Mentos” končas pulverītī, reakcija nenotiek, tātad sastāvs nenosaka to, vai būs vulkāns vai ne. Eksperti pieļauj vienu skaidrojumu — vainīga ir “Mentos” uzbūve, jo konča ar glazūru arī tā neuzvedas.

Burbuļgāze

Gāzētos dzērienos ir ogļskābā gāze, kuru mēs nemanām, kamēr pudele nav atskrūvēta. Tā ir pie vainas, kāpēc reizumis gāzēts dzēriens, atskrūvējot pudeli, “aiziet pa gaisu”. Ogļskābo gāzi dzērienam pievieno pildīšanas procesā ar milzīgu spiedienu. Ja pudeli uzmanīgi atskrūvē un iemet tajā mazu objektu, ap to uzreiz aplīp burbulīši. Pēc kāda laika var redzēt, kā burbulīši ir nosēdušies uz pudeles sieniņām.

Rodas papildu enerģija

Kad veidojas burbulītis, ūdens molekulas savstarpēji stingri piesaista viena otru, aptverot to. Kad rodas vēl jauni burbuļi, ūdens molekulām ir jāattālinās, tāpēc rodas papildu enerģija, lai šo saspringto stāvokli pārrautu. Īsi sakot, ūdens molekulas “pretojas” burbuļu veidošanai šķidrumā. Uz “Mentos” tabletes, tāpat kā uz citiem sīkiem priekšmetiem, nosēžas burbulīši. Bet, atšķirībā no tiem, tā ir ļoooti poraina, t.i., ar tūkstošiem sīku caurumiņu, atverīšu. Tāpēc katrā porā veidojas vēl papildu burbulītis. Kad konča nogrimst pudeles dibenā, vēl palielinot radīto burbuļu efektu, rodas liels spiediens, kas izšauj augšējo šķidruma daļu ārā pa pudeles kakliņu.