Savādi un reizēm nesaprotami melnbalti zīmējumi. Kā un kāpēc tie radušies? Izrādās, aiz šīm zīmēm slēpjas gadsimtiem sena un neparasta rakstība.

Atrodamas jau senatnē
Piktogrāfija jeb bilžu rakstība ir visvecākais rakstības veids. Tajā lietotās zīmes sauc par piktogrammām. Uzskata, ka tās radušās pirms 15 000 gadiem. Šajā rakstībā ar zīmējumiem attēloti vienkārši priekšmeti un situācijas, lai informētu gan līdzcilvēkus, gan atstātu vēstures liecības pēcnācējiem.
Vārdi piktogrammās netiek atveidoti, tādēļ tās var lasīt jebkurā valodā. Senajā sabiedrībā tās labi noderēja par starptautisku saziņas līdzekli, jo ciltis bija sadalījušās nelielās kopienās un katra runāja savā valodā. Visās piktogrammās attēlotā informācija ir ļoti vienkārša, jo sarežģītas parādības attēlot ir visai grūti un pat neiespējami.

Modernās zīmes
Mūsdienās arvien plašāk sāk izmantot piktogrammu zīmējumus, lai informētu mūs par priekšmetiem vai parādībām visapkārt. Izejot uz ielas, tu noteikti esi redzējis ne vienu vien piktogrammu. Tās tiek izmantotas reklāmās, ceļa zīmēs un pat izkārtnēs. Piemēram, zīme ar nazi un dakšiņu nozīmē, ka šajā vietā atrodas kafejnīca. Tāpat ar piktogrammām mūsdienās apzīmē arī bīstamas ķīmiskas vielas, lai norādītu, vai tās ir bīstamas, kodīgas vai kā citādi var tev kaitēt.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS