Glīti saķemmēti mati mūsu izskatu padara daudz pievilcīgāku un koptāku. Bet vai spēj iedomāties, kā cilvēki savulaik iztika bez ķemmes?

Ar kauliem un bruņām
Ja mēs iztēlotos, ka dzīvojam tūkstošiem gadu senā pagātnē un būtu nepieciešams parūpēties par puslīdz kārtīgu matu izskatu, droši vien palīgā ņemtu jebkādu zarotu rīku. Nu, kaut vai koka zaru. Taču – cik ilgi šādu ķemmēšanu mēs izturētu? Tāpēc senie cilvēki šai lietai piegāja radoši. Jau aptuveni 5000 gadu pirms mūsu ēras veidoja ķemmes gan no dzīvnieku kauliem, gan bruņurupuču bruņām un greba no koka. Vēlāk tās darināja arī no dzelzs un citiem metāliem. Savukārt sievietes izdomāja, ka neliela izmēra ķemmīte ar dārgakmeņiem tīri labi papildinātu matu sakārtojumu un būtu skaista rota.


Dabiskāk ir veselīgāk
Mūsdienās ķemmes galvenokārt izgatavo no plastmasas vai metāla, taču daži ražotāji joprojām cenšas saglabāt saikni ar dabu un ražo ķemmes gan no koka, gan, piemēram, mežacūku sariem. Ķemmēt matus ar šādiem materiāliem ir labāk, jo tie neelektrizē matus, kā arī nebojā tos, turklāt maigi masē galvas ādu. Tas ir arī higiēniskāk, jo pie dabiskajiem materiāliem putekļi un netīrumi tik ļoti nepielīp.

Skaistumam un higiēnai
Bet kāpēc vispār jāķemmē mati? Pirmkārt, lai izskatītos glīti un kopti. Ķemmējot matus, tos var nedaudz iztīrīt gan no netīrumiem, gan putekļiem. Otrkārt, galvas ādas masāža, ko panākam ar matu ķemmēšanu, veicina asinsriti un līdz ar to arī matu augšanu. Tā tie aug kuplāki, biezāki un veselīgāki. Taču, ja tev ir ļoti taukaini mati, tad matu sukas vietā labāk izvēlēties ķemmi, lai tauku slānis no galvas ādas netiktu ieķemmēts matos.