Tuvojas pavasaris, un tas nozīmē, ka arī vērienīgi pērkona negaisi ar pamatīgiem zibens uzplaiksnījumiem nav aiz kalniem. Uzzini 7 interesantus faktus par šo dabas parādību!

Ātrs kā zibens
Ne velti , lai apzīmētu kaut ko ļoti, ļoti ātru, lietojam vārdu “zibenīgs”! Zibens patiesi ir ļoti, ļoti ātrs un spēj kustēties ar ātrumu pat līdz 209 200 kilometriem stundā!

Sakarst viss
Šķiet, ka zibens spēj “sadedzināt” tikai uz zemes esošos priekšmetus, kuram tas trāpa, piemēram, savrupi augošos kokus. Taču patiesībā zibens spēriena laikā sakarsē arī telpu ap sevi – gaisu. Tuvumā esošais gaiss sakarst līdz temperatūrai, kas ir piecreiz augstāka nekā uz Saules virsmas. Taču interesanti, ka pašam zibenim temperatūras īsti nav – no lielā ātruma un spēka sakarst masas, kam tas laužas cauri.

Vai var trāpīt divreiz vienā vietā?
Bieži mēdz teikt, ka zibens vienā vietā divreiz nesper. Patiesībā gan ir pavisam citādi un zibens vienā un tajā pašā vietā var spert neskaitāmas reizes. Turklāt pasaulē ir dažas vietas, kur tas sper ļoti, ļoti bieži. Pētnieki noskaidrojuši, ka zibens visbiežāk skartā vieta ir Marakaibo ezers Venecuēlā. Šajā vietā 140-160 naktīs gada laikā norisinās pamatīgi negaisi un tad zibens ezerā iesper pat 28 reizes minūtē 10 stundu garumā. Vienā naktī ezers var saņemt pat aptuveni 40 000 zibens triecienu.

Ražīgs arī citur
Bet cik reižu vidēji zibens debesīs spēj uzplaiksnīt visā pasaulē vienas dienas laikā? Saskaitīts, ka vidēji tās varētu būt ap trīs miljoniem reižu dienā. Tas nozīmē, ka sekundē pasaule piedzīvo ap 40 zibens uzplaiksnījumu.

Super spēcīgs
Zibens ir elektriskās strāvas izlāde starp diviem mākoņiem vai starp mākoni un zemi. Tā dēļ rodas spriegums, kas mērāms daudzos miljonos voltu, bet strāvas stiprums var pārsniegt pat 300 000 ampēru. Viena vidēja zibens spēriena enerģija spētu darbināt 100 vatu spuldzīti ilgāk nekā trīs mēnešus bez apstājas.

Bīstams
Zibens ir bīstams gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem, tādēļ negaisa laikā tev jābūt īpaši uzmanīgam un jāpaliek iekštelpās. Zibens dēļ gadā bojā iet aptuveni 2000 cilvēku. Atceries, ka visbīstamāk ir uzturēties atklātā laukā, vientuļu koku (stabu vai citu augstu izvirzījumu) tuvumā, kā arī pie ūdenstilpnēm. Mājās aizver logus un šajā laikā to tuvumā (un ārā!) noteikti neglaudi spalvainus mājdzīvniekus, jo tiek uzskatīts, ka tas pievelk zibeni. No strāvas atvieno arī elektroierīces, piemēram, datoru, televizoru, dekoderi un rūteri.

Kopā ar pērkonu
Daudzi domā, ka pērkons un zibens ir divas dažādas dabas parādības, ko novēro vai dzird spēcīga negaisa laikā. Taču patiesībā pērkons ir zibens…skaņa! Pērkonu mēs dzirdam laiciņu pēc tam, kad uzplaiksnījis zibens, jo gaisma ceļo ātrāk nekā skaņa. Jo zibens tuvāk, jo skaņu sadzirdam ātrāk. Turklāt pēc laika nobīdes varam izrēķināt, cik aptuveni tālu noticis zibens spēriens. Ja vēlies to izdarīt vienkārši, ievadi datus TE un ļauj, lai programma izrēķina!

FOTO: GETTYIMAGES.COM