Ja kaut reizi esi lidojis ar lidmašīnu, zini, ka pirms pacelšanās un nolaišanās visus pasažierus lūdz pacelt galdiņus un atvērt logu žalūzijas. Izrādās, lidmašīnas apkalpe šādi rīkojas, lai nodrošinātu, ka ārkārtas situācijā visi no lidaparāta spēs izkļūt ātrāk.

Palīdz ieraudzīt vairāk
Lidojot pasažieri mēdz aizvērt logu žalūzijas, lai acīs nespīdētu saule. Taču šādi vairs nav iespējams saskatīt to, kas notiek ārā. Ja gadās kāda kļūme vai neparedzēta situācija, ir ļoti svarīgi zināt pēc iespējas vairāk, iegūt vairāk informācijas. Tas nozīmē – arī saskatīt vairāk. Tā kā visvairāk problēmu ar lidmašīnu mēdz notikt paceļoties un nolaižoties, tieši šajos posmos apkalpe lūdz žalūzijas atvērt. Ja gadītos kāda kļūme un no lidmašīnas vajadzētu izkāpt, pa logu varētu redzēt, kas sagaida ārā, un tam jau pienācīgi sagatavoties. Piemēram, ja aiz loga būs redzams ūdens, būs skaidrs, ka jāvelk glābšanas veste. Taču tas nenozīmē, ka tev lidojuma laikā uztraukti jālūkojas ārā pa logu – apkārtni vēros labi apmācītā apkalpe, kas zina, kā rīkoties pat ekstrēmās situācijās.

Laikā starp pacelšanos un nolaišanos galdiņu atvāzt nav bīstami.

Mazina šķēršļus
Paceļoties un nolaižoties apkalpe lūdz pacelt gan krēslus, gan galdiņus. Arī tas tiek darīts drošības nolūkos. Ja gadījumā nāksies strauji piezemēties, galdiņš būs pacelts, un tu tajā neietrieksies. Tas nozīmē, ka būs mazāk traumu. Ja būs ātri no lidmašīnas jātiek ārā, paceltie krēsli un galdiņi to atvieglos – tavā ceļā būs mazāk šķēršļu, un tas samazinās evakuēšanās laiku. Ārkārtas situācijās katra sekunde ir svarīga, tādēļ, lai gan reizēm apkalpes lūgtie sīkumiņi nešķiet nekas būtisks, vienmēr ņem tos vērā. Drošības noteikumus izstrādājuši profesionāļi un zina, ka pat šādu nieku ievērošana var glābt dzīvību.

TEKSTS, FOTO: REDAKCIJAS ARHĪVS