Jenots un jenotsuns, lai gan pēc nosaukuma diezgan līdzīgi, patiesībā uzvedas pavisam atšķirīgi. Turklāt – tikai viens no tiem sastopams pie mums Latvijā.

Nav tik līdzīgi
Šie dzīvnieki nav radniecīgi, kā sākumā varētu šķist. Lai gan abi ir plēsēji un pārtiek no gaļas, tie nāk no atšķirīgām dzimtām – jenotu un suņu. Gan jenota, gan jenotsuņa sejas apspalvojumu rotā tumšāks krāsojums, kas izskatās pēc laupītāja maskas, tādēļ cilvēki bieži tos jauc. Taču patiesībā jenota krāsojums ir izteiktāks, un tumši posmi klāj arī asti, bet jenotsunim tā ir vienkrāsaina. Ja abus zvēriņus noliktu blakus, būtu saskatāms, ka jenota kažoka krāsa ir nedaudz zilgana, taču jenotsuņa – brūngana, dzeltenīga. Jenotsuns izvēlas veidot nelielas alas tepat uz zemes, taču jenots ir iecienījis rāpšanos kokos, kur arī labprāt nakšņo. Jenoti ziemas miegā vis nedosies, taču jenotsuņiem nepieciešama vairāku mēnešu gara snauda. Tiesa, tie gan dziļā miegā neiegrimst, un ķermeņa temperatūra nokrītas pavisam nedaudz. Tā, pienākot atkusnim, jenotsuņi mostas un redzami šur tur šiverējam pat tad, kad ziema nav galā. Vēl viena uzvedības atšķirība novērojama, ja zvēriņus nobiedē – jenotsuns liksies gar zemi un tēlos mirušu, bet jenots tā vis nedarīs.

Jenots

Jenotam ir interesants paradums mazgāt jebkuru barību. Pat tad, ja zvēriņam iedots cukurgrauds, tas to skalos un pēc tam brīnīsies, kur tas palicis jeb izkusis.

Latvijā — jenotsuns
Latvijā savvaļā sastopams tikai jenotsuns, taču arī viņam te nav dzimtene. Jenotsuns nāk no Sibīrijas un pie mums ieviests pagājušā gadsimta 40. gados kā labs kažokzvērs. Nu jenotsuns iedzīvojies un atzinis klimatu par labu, taču pētnieki min, ka tas Latvijā varētu būt ievazājis arī briesmīgo slimību – ērču encefalītu, kā pie mums kādreiz nebija. Taču ar kažoka mainīšanu zvēriņam iet pagrūti, jo viņš to ieradis darīt pēc Sibīrijas laikapstākļiem. Vietējie dzīvnieki kažoku ātri nomaina pavasarī, bet jenotsuns to dara daudz lēnāk un pilnībā ir nomainījis tikai jūlijā, kad jau visai drīz jāsāk domāt par biezā kažoka ataudzēšanu.

Jenotsuns

TEKSTS: REDAKCIJAS ARHĪVS
FOTO: GETTYIMAGES.COM, REDAKCIJAS ARHĪVS