Eiro banknotes izskatās vienādi visās valstīs, savukārt monētas atšķiras, jo katra valsts monētas otru pusi veido atšķirīgu. Lasi, cik dažādas un interesantas ir monētas!

Eiro banknotes un monētas Eiropas Savienībā sāka izmantot 2002. gada 1. janvārī. Katra Eiropas Savienības valsts varēja izlemt, vai tā vēlas atteikties no savas nacionālās naudas un ieviest eiro. Latvija eiro ieviesa 2014. gada sākumā. Kopš 2002. gada eiro izmanto 19 valstīs, un katru dienu ar tiem norēķinās 330 miljoni cilvēku.

Grūti viltot

Izstrādājot eiro monētas, tika domāts par vairākām lietām. Pirmkārt, lai naudu būtu grūti viltot, un tas ir pierādījies – šo gadu laikā bijis ļoti maz tādu gadījumu, kad Latvijā atklāta viltota nauda. Piemēram, šā gada pirmajos sešos mēnešos atklātas tikai 140 viltotas monētas un 656 banknotes. Otrkārt, lai naudu ir ērti lietot, piemēram, dzērienu automāti uzreiz atpazīst, kādu monētu esi iemetis, jo tās ļoti atšķiras pēc izmēra un biezuma.

Lai atpazīst akli cilvēki

Bet pats galvenais – naudai jābūt tādai, lai to varētu atpazīt arī tie cilvēki, kuri redz ļoti slikti vai arī ir neredzīgi. Laikā, kad tika izstrādātas eiro monētas, padomu lūdza dažādām neredzīgo un vājredzīgo cilvēku organizācijām, kas palīdzēja izveidot tādas monētas, kuras šie cilvēki varētu atpazīt pēc taustes. Tāpēc visām eiro monētām ir atšķirīgs izmērs, svars, materiāls, krāsa un biezums (jo biezāka monēta, jo tā vērtīgāka). Ja izņemsi naudu no maciņa, tad ievērosi, ka katrai monētai ir atšķirīga sānu josta. 2 eiro monētai ir smalki rievota josta ar iekaltām rakstu zīmēm. 1 eiro monētas jostai ir pārtraukts rievojums – trīs iedaļas ir ar rievojumu, trīs iedaļas – gludas. 50 un 10 centu monētu jostām ir smalki robiņi, bet tās nevar sajaukt, jo izmēri ir ļoti atšķirīgi. 20 centu monētas jostā ir septiņi iespiedumi, 5 un 1 centa monētas josta ir gluda, bet 2 centu monētas josta ir gluda,un tai pa vidu ir grope.